Taking too long? Close loading screen.

Müteahhit kime denir?

Müteahhit, bir başka kimse için yapı müteahhit veya ticaret ile ilgili bir işi yapmayı üstlenen kimseye deniyor. Bu durumu örneklendirmek gerekirse, bir arsanız olduğunu ve bu arsaya bina dikmek istediğinizi farz edelim. Bu durumda arsanızda bina yapılandırmasının yapılabilmesi için müteahhitlere gidiyorsunuz. Örneğin kat karşılığı anlaştığınız bir müteahhit firması, arsayı inceler, bina planlaması yapar; hazırlanan plana belediyeden ruhsat alınması gerekir, inşaat çalışmalarına izin verildikten sonra, kaba inşaat çalışmaları başlar; kaba inşaattan sonra ise sıva, şap atılması, elektrik, su ve doğalgaz hatları, fayans; kalebodur, kartonpiyer, kapı/pencere, boya gibi işler yapılır.

Kaba inşaattan sonra yapılması gereken ve yukarıda belirtilen tüm işlerle müteahhit ayrı ayrı, işinde uzman kişi veya kurumlarla çalışır. Çalışmaların sonucunda ise, müteahhit istenen binayı bitirmiş olur. 

 

“İnşaatta sat yap dönemi bitiyor, yap sat dönemi başlıyor”

İnşaat sektöründe bir devir kapanıyor yeni bir devir açılıyor. Yeni dönem müteahhit firmaların kendi öz kaynaklarıyla üretim yaptığı bir dönem olacak. Büyük ölçekli projeler de olmayacak”