Taking too long? Close loading screen.

DEKARASYON NEDİR?

 

Eldeki imkânlar ve malzemeler kullanılarak, sahip olunan zevkler ve kültür düzeyi çerçevesinde; yaşanan, çalışılan, zaman geçirilen mekânı sahiplenmek, işlevsel hale getirmek, daha rahat yaşamak, süslemek, güzelleştirmek amacıyla yapılan tüm işlere dekorasyon adı verilebilir. Bazı çevrelerde ise sosyal kültürel açıdan bakıldığında, statü sembolü olarak görülebilir. Belli bir yaşam stilini ifade etmek için kullanılabilir.

 

DEKARASYON NASIL YAPILIR?

 

Dekore edilecek mekânın kullanım amacı belirlenerek işe başlanır. Ev mi, işyeri mi? Ev ise dekore edilecek yer oda mı, salon mu, mutfak mı, belirlendikten sonra ihtiyaçlar belirlenir.

Mekânın işlevsiz objelerle doldurulması, pek hoş olmayacaktır. Bakıldığında, çok güzel düzenlenmiş, renk uyumu, tarz uyumu gibi ayrıntılara çok dikkat edilmiş bir salona girip, oturacak yer bulamayabilirsiniz. Ya da oturduktan sonra, elinizdeki içecek bardağını koymak için, sehpada boş yer bulamayabilirsiniz.

Düzenlenecek alanı kaç kişi kullanacak? Kullanacak kişinin yaşı kaç? Cinsiyeti ne? Gibi sorular, dekorasyonu özelleştirmek için cevaplanmalı. Tüm bu cevaplardan sonra kullanacak kişinin zevki, kültür yapısı gibi daha kişisel özelliklere bakılmalı.

Büyük parçalar yerleştikten sonra; vazolar, tablolar, biblolar gibi objeleri yerleştirerek, küçük ayrıntılarla, bütünü tamamlayabilirsiniz. Tüm bunları yaparken, genel bir renk uyumu, stil uyumu göz önünde bulundurulması, sonucun daha çok kişi tarafından beğenilmesi, göz yormaması için faydalı olacaktır.